Prawo cywilne

Prawo cywilne oraz związane z nim sprawy cywilne to niezwykle rozległa dziedzina obejmująca swym zasięgiem wiele różnych aspektów stosunków cywilnoprawnych. Niewątpliwie jednak jest to gałąź prawa, z którą często mamy do czynienia – w praktyce nawet codziennie.

Czym bowiem zajmuje się prawo cywilne?

Przede wszystkim mamy z nim styczność przy okazji zawierania wszelkiego rodzaju umów i kontraktów. Reguluje ono bowiem zasady zawierania umów, sposób ich wykonywania a także egzekwowania wynikających z nich praw i obowiązków. Wskazuje jak i kiedy kształtują się poszczególne prawa stron umów, jak ich dochodzić oraz jakie mogą być konsekwencje ich nieprzestrzegania. Umowy cywilnoprawne to przy tym umowy dotyczące nieruchomości, ruchomości jak i wszelkiego rodzaju usług. Tytułem przykładu wskazać można na najczęściej zawierane umowy, takie jak umowa sprzedaży, umowa o dzieło, umowa zlecenia, umowa najmu, umowa dzierżawy, umowa pożyczki czy umowa darowizny.

Zapewniając kompleksową obsługę prawną oraz udzielając porad prawnych, działam w obszarze całego prawa cywilnego. Na co dzień pomagam w szczególności w zakresie spraw dotyczących:

opróżnienia lokalu

wynagrodzenia z tytułu bezumownego korzystania z rzeczy

wykonywania umów

opiniowania i przygotowywania umów cywilnych

Zapłaty

Zapewniam każdemu klientowi kompleksową obsługę na każdym etapie postępowania, to jest zarówno przedsądowym, jak i przy sporządzeniu pozwu
o zapłatę, przygotowaniu kolejnych pism procesowych oraz reprezentuję Klientów podczas sprawy sądowej.
Moja kancelaria prawna świadczy również pomoc prawną stronie, wobec której dochodzona jest stosowna należność.

ZASIEDZENIE

Zakres działań kancelarii w zakresie spraw o zasiedzenie obejmuje m.in.:

  • ustalenie statusu prawnego nieruchomości i szans na dokonanie zasiedzenia
  • pomoc w przygotowaniu materiału dowodowego dot. zasiedzenia
  • zabezpieczenie dowodów do sprawy
  • przeprowadzenie postępowania dot. zasiedzenia nieruchomości wraz z reprezentacją na rozprawach


Aby doszło do zasiedzenia nieruchomości spełnione muszą zostać następujące przesłanki:

  • samoistnego posiadania nieruchomości, czyli władania nią na prawach właściciela – we własnym imieniu, interesie – tak też to odbiera otoczenie,
  • upływu określonego w ustawie czasu, przez który posiadamy samoistnie daną nieruchomość.


Zasiedzenie to jeden ze sposobów na to, aby nabyć na własność cudzą nieruchomość – gruntową, budowlaną czy lokalową, przez upływ czasu. Taka możliwość jest też dopuszczalna w przypadku uzyskania części udziałów w danej nieruchomości.

Samoistne zasiedzenie w dobrej lub złej wierze

Samoistne posiadanie może być w dobrej wierze lub w złej wierze. Czym to się różni? Pierwsza możliwość dotyczy sytuacji, w której posiadacz jest przekonany, że jest właścicielem danej rzeczy. Do tego jeszcze jego przekonanie powinno być usprawiedliwione obiektywnymi przesłankami. Prawo do nabycia własności przez zasiedzenie ma więc każda osoba fizyczna niezależnie od przysługującej zdolności prawnej, która ma świadomość i wolę faktycznego władania rzeczą jak właściciel. Z kolei samoistne posiadanie w złej wierze ma miejsce, gdy posiadacz korzysta z rzeczy traktując ją jako swoją własność mimo iż wie, że nie jest jej właścicielem lub powinien o tym wiedzieć.

Jeśli zatem użytkujemy jakąś nieruchomość jak właściciel i jesteśmy błędnie, ale w sposób usprawiedliwiony okolicznościami przekonani, że mamy do tego prawo, to wówczas uznaje się, że robimy to w dobrej wierze. Taka sytuacja ma miejsce, gdy np. kupimy notarialnie nieruchomości od kogoś, kto – jak później okazało – nie miał prawa jej sprzedawać. Zła wiara natomiast jest przypisywana temu użytkownikowi nieruchomości, który dobrze wie, kto jest jej faktycznym właścicielem, jak również miał okazję z łatwością ustalić ten fakt, ale tego nie uczynił.

Gdy jednak nie ma dobrej wiary to nie oznacza to, że całkowicie zostaje utracona możliwość zasiedzenia nieruchomości. Jedynie wydłuża się okres, który potrzebny jest do uzyskania zasiedzenia z 20 do 30 lat.
Istnieje jeszcze domniemanie samoistności posiadania. W takim przypadku osoba wnioskująca o zasiedzenie powinna udowodnić, że posiadała daną nieruchomość przez określony czas. Z kolei właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, musi wykazać przed sądem, że albo:

  • posiadanie nie było samoistne,
  • nastąpiło przerwanie biegu zasiedzenia.

SŁUŻEBNOŚĆ

W prawie cywilnym funkcjonuje m.in. takie pojęcie jak służebność. Wywodzi się ono jeszcze z prawa rzymskiego i jest swego rodzaju uprawnieniem, dzięki któremu można zwiększyć użyteczność jednej nieruchomości kosztem innej. Służebność jest ograniczonym prawem rzeczowym. Mogą z niej korzystać również osoby fizycznej w zakresie mieszkania.

Służebność dotyczy co najmniej dwóch nieruchomości, z których jedna będzie korzystała z przywileju służebności (służebność władnąca), a druga – będzie nieruchomością obciążoną obowiązkiem służebności.

Prawo cywilne, którym na co dzień zajmuje się moja kancelaria prawna z siedzibą w Łodzi, wyróżnia trzy rodzaje służebności:

  • gruntową,
  • osobistą,
  • służebność przesyłu.

Służebność gruntowa

Służebność gruntowa pozwala właścicielowi nieruchomości wykorzystać wszelkie możliwości, dozwolone zgodnie z przysługującym mu prawem własności. Celem tego rodzaju służebności jest zwiększenie użyteczności nieruchomości władnącej lub jej oznaczonej części. Jeśli więc np. dana działka nie ma dostępu do drogi publicznej, ponieważ oddziela ją od niej inna działka należąca do innego właściciela, wówczas pojawia się służebność gruntowa (służebność drogi koniecznej). Ustanowiona może być jako umowa zawarta między właścicielami nieruchomości władnącej i obciążanej. Oświadczenie właściciela nieruchomości obciążanej musi mieć postać aktu notarialnego.

Wyróżnia się służebność gruntowa czynną, która obejmuje takie przypadki jak:

  • służebność przejścia,
  • służebność przejazdu,
  • służebność czerpania ze studni,
  • służebność okna,
  • służebność furtki,


Oprócz tego istnieje służebność gruntowa bierna. W tym przypadku właścicielowi nieruchomości obciążonej może zostać zakazane dokonywania w stosunku do swojej nieruchomości określonych działań. Np. nie może posadzić zbyt wysokich drzew, aby nie ograniczały dostępu światła do działki sąsiada.

Ustanowienie służebności odbywa się zwykle na podstawie dobrowolnie zawartej umowy między właścicielami nieruchomości, w której sporządzeniu pomogę. Moja kancelaria podejmuje się też spraw, w których nie ma szans na dobrowolne załatwienie kwestii służebności. Wówczas rozstrzyga o tym sąd powszechny, który poza ustaleniem zakresu służebności, może również określić należne właścicielowi nieruchomości obciążanej wynagrodzenie. Ma ono odzwierciedlać obniżenie wartości tak obciążonej nieruchomości.

Służebność osobista

Kolejnym rodzajem służebności w prawie cywilnym jest służebność osobista. Jedną z jej form jest służebność mieszkania czy domu, pozwalająca zaspokoić potrzeby mieszkaniowe osoby uprawionej i jej bliskich. Odbywa się to przez ustanowienie jej prawa zajmowania mieszkania lub domu.

Służebność osobista powstaje na podstawie umowy między zainteresowanymi osobami – w wyniku orzeczenia sądu lub w efekcie wykonania testamentu
i wygasa w momencie śmierci uprawnionej osoby. Osobę, która korzysta ze służebności mieszkania obowiązują te same prawa i normy współżycia społecznego, co innych mieszkańców. Jeśli tak się nie będzie działo, to wówczas służebność mieszkania może być zamieniona na rentę z wniosku właściciela nieruchomości obciążonej.

Służebności osobistej nie można zbyć innej osobie. Nie można także nabyć służebności mieszkania przez zasiedzenie poprzez korzystanie z mieszkania przez określony czas. W ramach służebności mieszkania można natomiast przyjąć do mieszkania małżonka i małoletnie dzieci lub inne osoby – pod warunkiem, że są przez osobę korzystająca ze służebności utrzymywane lub niezbędne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego. Prawo do korzystania
ze służebności mieszkania może przejść na najbliższą rodzinę, jeśli taki zapis pojawi się w umowie.

Zakres usług kancelarii dotyczących służebności drogi koniecznej i osobistych obejmuje w szczególności:

  • ustanowienie służebności gruntowych (drogi koniecznej, służebności korzystania z infrastruktury, związanych z przekroczeniem granic przy zabudowie),
  • zasiedzenia służebności gruntowych,
    zmiany sposobu wykonywania służebności,
  • zwolnienia nieruchomości ze służebności,
  • zniesienia służebności za wynagrodzeniem i bez wynagrodzenia,

Służebność przesyłu

Ten rodzaj służebności dotyczy tylko przedsiębiorców, w momencie kiedy mają zamiar wybudować lub zamontować na działce, której nie są właścicielami, urządzenia mające służyć do doprowadzania lub odprowadzania energii elektrycznej, płynów, gazów, itp. Służebność przesyłu dotyczy tylko przeznaczenia urządzeń, a jeśli dojdzie do ich sprzedaży prawo służebności przechodzi na nowego właściciela urządzeń/przedsiębiorstwa. Trwa też tak długo, jak istnieje przedsiębiorstwo. Gdy zakończy działalność przedsiębiorca ma obowiązek usunąć urządzenia przesyłowe z obciążonej działki.

W ramach prowadzonej Kancelarii zajmuję się sprawami związanymi z:

  • dochodzeniem wynagrodzenia za bezumowne (bez tytułu prawnego) korzystanie z nieruchomości przez przedsiębiorcę przesyłowego;
  • nabywaniem przez przedsiębiorcę przesyłowego własności urządzeń przesyłowych zbudowanych przez właściciela nieruchomości lub inne podmioty;
  • ustanowieniem za wynagrodzeniem służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorcy przesyłowego;
  • dochodzeniem odszkodowań za straty poniesione w związku z budową urządzeń przesyłowych;
  • uzyskiwaniem rekompensaty za: utratę pożytków z nieruchomości, utrudnienia w korzystaniu z nieruchomości oraz zmniejszenie wartości nieruchomości.

ZNIESIENIE WSPÓŁWŁASNOŚCI

Przedmiotem zniesienia współwłasności jest zawsze konkretna rzecz jednakże możliwym jest wyłączenie uprawnienia w tym zakresie przez czynność prawną na nie dłużej niż pięć lat. W ostatnim roku – przed upływem zastrzeżonego terminu – można przedłużyć go o kolejne pięć lat i później również ponawiać
w podobny sposób.

Wyróżnia się dwa rodzaje współwłasności:

  • łączną – która dotyczy majątku objętego ustawową współwłasnością małżeńską lub współwłasności spółki cywilnej, a zarządzanie tym rodzajem własności zależne jest od wszystkich współwłaścicieli,
  • ułamkową – w tym przypadku każdy ze współwłaścicieli posiada konkretnie określony ułamek udziału własności we współwłasności i zarządza nim samodzielnie, łącznie z prawem do sprzedaży, ustanowienia na nim hipoteki czy wykonania egzekucji.

Jako radca prawny specjalizujący się w prawie cywilnym, w tym i zniesieniu współwłasności, oferuję swoją pomoc prawną klientom,
których dotyczy ów problem.

Trzy sposoby zniesienia współwłasności

Zniesienie współwłasności można dokonać na jeden z trzech sposobów:

  • przez podział fizyczny rzeczy wspólnej (prawa) – z możliwością ewentualnej sądowo nakazanej dopłaty pieniężnej. Sąd wyznacza wówczas termin
    i sposób uiszczenia ustalonych kwot oraz odsetek od nich, jednak nie może to być dłuższy okres czasu niż 10 lat. Zasięgana jest też opinia biegłego
    co do sposobu podziału;
  • przez przyznanie rzeczy (prawa) stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych – to najlepszy wariant,
    jeśli podział fizyczny nie jest możliwy,
  • przez sprzedanie rzeczy (prawa) i podział uzyskanych pieniędzy pomiędzy wszystkich współwłaścicieli.